خانه » تاریخ اسلام » اجداد پیامبر (ص)

اجداد پیامبر (ص)

سلسله‌ی اجداد حضرت محمد صلی الله علیه و آله وسلم به شرح زیر است:
محمد پسر عبدالله پسر عبدالمطلب پسر هاشم پسر عبد مناف پسر قصی بن کلاب پسر مره پسر کعب پسر لؤی پسر غالب پسر فهر پسر مالک پسر النضر بن کنانه پسر خزیمه پسر مدرکه پسر الیاس پسر مضر پسر ترار پسر معد پسر عدنان.

سیره نویسان اجداد عدنان را چنین برشمرده‌اند:
عدنان پسر اد (یا ادد) پسر مقوم پسر ناحور پسر تیرح پسر یعرب پسر یشجب پسر نابت پسر اسماعیل پسر ابراهیم (خلیل الرحمن علیه السلام) پسر تارخ پسر ناحور پسر ساروغ پسر راعو بن فالخ پسر عبیر پسر شالخ پسر ارفشخد پسر سام پسر نوح پسر لمک پسر متوشلخ پسر اخنوخ ( ادریس پیامبر ) پسر یرد پسر مهلیل پسر یانش پسر شیث پسر آدم علیه السلام.

توضیح: در روایتی منسوب به رسول اکرم صلی الله علیه و آله چنین آمده است: هنگام برشمردن اجداد من به عدنان که رسیدید، توقف کنید.
و قبل از شروع به ذکر احوال این جماعت نقل کنیم کلام علامه مجلسى را، فرموده بدان که اجماع علماى امامیه منعقد گردیده است بر آنکه پدر و مادر حضرت رسول صلى اللّه علیه و آله و سلّم و جمیع اجداد و جدّات آن حضرت تا آدم علیه السّلام همه مسلمان بوده اند و نور آن حضرت در صُلب و رَحِم مشرکى قرار نگرفته است،

و شبهه در نسب آن حضرت و آباء و امّهات آن حضرت نبوده است و احادیث متواتره از طُرُق خاصّه و عامّه بر این مضامین دلالت دارد.

بلکه از احادیث متواتره ظاهر مى شود که اجداد آن حضرت همه انبیا و اوصیا و حاملان دین خدا بوده اند و فرزندان اسماعیل که اجداد آن حضرت اند اوصیاى حضرت ابراهیم علیه السّلام بوده اند و همیشه پادشاهى مکّه و حجابت خانه کعبه و تعمیرات با ایشان بوده است و مرجع عامه خلق بوده اند و ملّت ابراهیم علیه السّلام در میان ایشان بوده است

و ایشان حافظان آن شریعت بوده اند و به یکدیگر وصیّت مى کردند و آثار انبیا را به یکدیگر مى سپردند تا به عبدالمطلب رسید، و عبدالمطلب، ابوطالب را وصى خود گردانید و ابوطالب کتب و آثار انبیا علیهم السّلام و وَدایع ایشان را بعد از بعثت تسلیم حضرت رسالت پناه صلى اللّه علیه و آله و سلّم نمود. انتهى. (بحارالانوار ۱۵/۱۱۷)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *